STRATEGICKÁ PARTNERSTVÍ V REAKCI NA SITUACI ZPŮSOBENOU PANDEMIÍ COVID-19
V reakci na pandemii koronaviru se Evropská komise rozhodla vyhlásit v letošním roce jednu výzvu navíc. Hlásit se do ní mohou instituce, které chtějí navázat v rámci klíčové akce 2 tzv. strategická partnerství se zahraničními institucemi, a to v oblastech: partnerství pro připravenost na digitální vzdělávání a partnerství pro kreativitu. Z dotace bude možno hradit veškeré náklady spojené s přechodem na distanční výuku a digitální vzdělávání, a to ve výši až 300 000 EUR.
Na základě těchto mimořádných okolností program Erasmus+ přijímá výzvu, aby potvrdil svou úlohu hlavního nástroje EU, který podporuje inovace v oblasti vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a sportu a rovněž poskytuje příležitosti pro osobní, sociálně-edukační a profesní rozvoj lidí v Evropě a mimo ni tak, aby nebyl nikdo opomenut. S cílem reagovat na okolnosti způsobené pandemií COVID-19 poskytne program Erasmus+ na rok 2020 výjimečně tuto podporu.
Cíle výzvy: pomoc úspěšnému přechodu na online a distanční vzdělávání, propojení organizací z oblastí formálního, neformálního a informálního vzdělávání spolu s těmi z tvůrčího a kulturního sektoru.
Maximální výše rozpočtu jednoho projektu: 300 000 EUR.
Maximální výše podpory: 80 % ex ante a 20 % ex post z celkových způsobilých výdajů na projektu.
Partnerství pro připravenost na digitální vzdělávání (v oblasti školního vzdělávání, odborného vzdělávání a přípravy a vysokoškolského vzdělávání):
tyto projekty mají za cíl vybavit systémy vzdělávání a odborné přípravy vzdělávání, včetně podpory učitelů při rozvoji digitálních kompetencí a ochrany inkluzivní povahy možností vzdělávání.
V projektech budou podporovány:
1) aktivity zaměřené na využívání digitálních nástrojů a metod s cílem poskytovat kvalitní a inkluzivní vzdělávání prostřednictvím online/virtuálních prostředků, včetně kombinované výuky, odborné přípravy a učení,
2) aktivity, které podporují studenty, učitele a školitele, aby se přizpůsobili online/distančnímu vzděláváním,
3) aktivity zaměřené na výuku a prosazování bezpečnějšího a zodpovědnějšího využívání digitálních technologií,
4) aktivity zaměřené na pochopení způsobu, jak co nejlépe začlenit digitální online technologie do výuky, odborné přípravy a učení v konkrétních předmětech, včetně učení se prací.
Partnerství pro kreativitu (v oblasti mládeže, školního vzdělávání a vzdělávání dospělých):
Krize způsobená pandemií COVID-19 zasáhla kulturní a kreativní odvětví obzvlášť tvrdě. Cílem partnerství pro kreativitu je zapojit organizace v oblasti formálního, informálního a neformálního vzdělávání a také organizace z kreativních a kulturních odvětví s cílem zvýšit evropské povědomí a posílit postavení lidí současné generace i budoucích generací (bez ohledu na společenské a kulturní zázemí), aby byli úspěšnými inovátory ve svém místním prostředí.
Jedním ze záměrů je rovněž vybavit mladé lidí a dospělé potřebnými nástroji a kompetencemi, které jsou nezbytné pro vytváření kreativních a inovativních řešení v situaci bezprecedentních rizik a společenských výzev, aby dokázali nalézat příležitosti i v kritických situacích. Cílem této akce je posílit rozvoj dovedností a také kompetence, které podporují kreativitu, a rovněž podpořit kvalitu, inovace a uznání práce s mládeží, která podporuje tvůrčí potenciál mládeže, a tím přispívá k odolnosti a oživení v kulturních a kreativních odvětvích.
V projektech budou podporovány:
1) aktivity spojené s posílením všech aspektů kreativity v neformálním i formálním vzdělávání prostřednictvím intenzivního rozvoje dovedností a kompetencí,
2) opatření k urychlení digitální transformace a využívání digitálních prostředků s cílem přizpůsobit se způsobu vytváření, řízení, šíření, zpřístupňování a využívání kreativních výrobků, kulturních statků a událostí,
3) aktivity zaměřené na podporu aktivního občanství a sociálního začleňování prostřednictvím umění, zejména mezi mladými lidmi,
4) aktivity zaměřené na výchovu talentů a podporu podnikání (včetně sociálního podnikání) v kulturních a kreativních oblastech,
5) učební nástroje a zdroje, materiály, kurzy a moduly odborné přípravy s cílem podporovat tvořivost, kulturu a multikulturalismus,
6) umělecké a kulturní iniciativy se vzdělávacím rozměrem nebo s cílem zvyšovat povědomí o společenských problémech a evropských záležitostech (divadelní hry, výstavy, hudební vystoupení, diskusní fóra atd.),
7) aktivity s cílem vytvořit a posilovat sítě a nové modely spolupráce (zejména virtuálními prostředky) podporující mezikulturní angažovanost a rozvíjející kreativní smýšlení mezi občany, zejména mladými lidmi,
8) aktivity v oblasti nadnárodní mobility, které podporují příležitosti pro vzdělávání v kreativních prostorech a lokalitách kulturního dědictví, včetně tvůrčích pobytů pro umělce a tvůrce v oblastech neformálního či formálního vzdělávání a práce s mládeží.
Zúčastněnou organizací může být jakákoli veřejná nebo soukromá organizace zřízená
v programové zemi nebo v jakékoli partnerské zemi na světě
Takovou organizací může být například:
Doba trvání projektu: Partnerství v oblasti vzdělávání a odborné přípravy12 až 24 měsíců, Partnerství v oblasti mládeže 6 až 24 měsíců.
Délka trvání musí být zvolena ve fázi podání žádosti v závislosti na cílech projektu a na druhu plánovaných aktivit v jeho průběhu. Ve výjimečných případech může být doba trvání strategického partnerství prodloužena na žádost příjemce a se souhlasem národní agentury, a to až o 6 měsíců.
Termín podání žádosti o dotaci:
Žadatelé musí podat žádost o grant do 29. října do 12:00 (poledne bruselského času) pro projekty zahájené v období od 1. března do 30. června následujícího roku.
V případě projevení zájmu o popsané výzvy či jiné informace obsažené v dokumentu jsme připraveni podat další informace a náležitě představit celý projektový proces.
Kontaktujte nás přes e-mailovou adresu jankovska@dotace2009.cz.
Lze si také domluvit telefonickou či osobní konzultaci záměru a podrobnější nastínění výzvy.
Zdarma Vám vyhodnotíme Váš projektový záměr z hlediska možnosti získání grantu či dotace z EU. Dokážeme připravit Váš projekt od A do Z a také vymyslet kompletní projektový záměr na základě profilu Vaší organizace a na základě toho, na co byste chtěli získat dotace.
V případě, že Váš záměr nebude zapadat přímo do některého z dotačních programů, budou Vám nabídnuty cesty či doporučení k případným modifikacím původního záměru tak, aby byl vyhovující a mohl se ucházet o dotaci. To vše zcela bezplatně ať už bude Vaše finální rozhodnutí jakékoli.
V případě jakýchkoli dotazů nás prosím neváhejte kontaktovat a využijte bezplatného prověření dotačních možností právě pro tento Váš konkrétní záměr. Částku za úspěšnost projektu lze hradit z tzv. nepřímých nákladů, tedy z rozpočtu schváleného projektu.
Vybrané reference naleznete na odkaze: http://dotace.celkom.cz/reference/