Program Dotace nestátním neziskovým organizacím na podporu rodiny se vyhlašuje každý rok na podzim a obsahuje dva podprogramy:
I. Preventivní aktivity na podporu rodiny, partnerství a rodičovství
Hlavním cílem tohoto dotačního programu je posilovat rodičovské kompetence, zkvalitňovat rodinné vztahy a partnerství, poskytnout nebo zprostředkovat komplexní pomoc rodinám s dětmi, které se mohou ocitnout v ohrožení, předcházet vzniku tohoto ohrožení nebo dysfunkčnosti/nestabilitě rodin s dětmi. Podporovány budou především aktivity směřující k předcházení negativních jevů v rodině. Aktivity jsou otevřené všem rodičům, dětem či partnerům. Aktivity tedy nejsou cílené na jednu úzce vymezenou skupinu rodin (rodiče navštěvující určité zařízení, rodiče z jedné sociální vrstvy apod.).
Cílová skupina:
rodiny s dětmi, partneři, matky/otcové na mateřské/rodičovské dovolené, těhotné ženy a jejich partneři, širší rodina, sendvičové generace, rodiny v krizi, rodiny se specifickými potřebami především neúplné rodiny, podporovány jsou rovněž aktivity cílené na seniory a jejich vnoučata či zaměřené na posílení mezigeneračních vztahů, dále aktivity na podporu rovnosti žen a mužů apod.
II. Podpora rodin v oblasti sociálně právní ochrany dětí (dále jen SPOD)
Cílem dotační oblasti je podporovat přímou práci s ohroženými dětmi a rodinami. Aktivity jsou zaměřené především na rozvoj metod přímé práce s dětmi ohroženými ve smyslu § 6 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o SPOD“) a jejich rodinami. Jedná se o děti, které jsou vedeny v evidenci OSPOD podle § 54 písm. a) zákona o SPOD. Veškeré aktivity v této oblasti musí probíhat ve spolupráci s příslušným orgánem SPOD (výjimku tvoří aktivity pro osvojitelské rodiny a biologické děti pěstounů). Jedná se o aktivity navazující na činnost orgánů sociálně-právní ochrany dětí a poskytovatelů sociálních služeb. Veškeré aktivity v této oblasti jsou zaměřeny na děti, které byly identifikovány jako děti spadající do §6 zákona o SPOD a byly zařazeny do evidence OSPOD. Aktivity by měly být vřazeny do individuálního plánu ochrany dítěte (dále jen „IPOD“).
Cílová skupina:
ohrožené děti ve smyslu § 6 zákona o SPOD, které jsou vedeny OSPOD v evidenci ohrožených dětí, a jejich rodiny; zájemci o náhradní rodinnou péči; biologické děti pěstounů; osvojitelé a jejich děti.
Oprávněný žadatel:
– o. p. s., církve, spolky, ústavy, nadace
– žadatel musí být registrován Ministerstvem vnitra nebo jiným příslušným ústředním orgánem, příp. ve veřejném rejstříku u soudu, určeného k vedení veřejného rejstříku, a to nejméně 1 rok před uzávěrkou přijímání žádostí a zároveň musí v tomto období prokazatelně pracovat v oblasti prorodinných služeb (musí být zakotveno ve stanovách/ zřizovací listině).
Dotaci lze poskytnout maximálně do výše 70 % rozpočtovaných nákladů na schválený projekt. Úhradu zbylých 30 % celkových nákladů na uskutečnění schváleného projektu je příjemce povinen zajistit z jiných zdrojů než ze státního rozpočtu, například z obecních a krajských rozpočtů a dalších zdrojů.
Přímé náklady: nákup materiálu, zařízení a vybavení do 40 tis., mzdové náklady, služby (nájem, energie, lektorské, poradenské a právní služby, internet apod. )
Požadavek na úhradu nepřímých nákladů včetně mzdových nákladů technickohospodářských zaměstnanců může tvořit maximálně 14 % celkového požadavku na dotaci.
Program 013 310 určený pro poskytovatele soc. služeb, výzvy jsou průběžně vyhlašované a vždy zaměřené na jinou oblast.
Podpora investic je určena pro sociální služby:
Cílová skupina:
Oprávnění žadatelé: kraj, obec, dobrovolné svazky obcí, hl. m. Praha a městské části, o. p. s., církev, ústav, soc. družstvo, spolek, s. r. o., a. s.
Alokace: 825 mil. Kč
Částka max. výše dotace tvoří maximálně 75% způsobilých výdajů akce uvedených v bilanci potřeb a zdrojů řídícího dokumentu. Částka max. výše dotace je pro každou výzvu rozdílná.
Přímé náklady: výstavba, rekonstrukce, pořízení vybavení
Program Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností se vyhlašuje každý rok na podzim a obsahuje dva podprogramy:
2.1 Podprogram na podporu veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací je dále rozdělen do čtyř oblastí a žadatel volí jen jednu:
I. Administrativní a technická podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací.
Podporované aktivity:
Podporovaná témata:
II. Podpora mezinárodní spolupráce a zapojení do činnosti v mezinárodních organizacích hájících zájmy seniorů.
Podporované aktivity:
Podporovaná témata:
III. Informační a osvětová činnost na podporu plnohodnotného života seniorů.
Podporované aktivity:
Podporovaná témata:
IV. Poradenství a právní pomoc v oblasti ochrany lidských práv seniorů
Podporované aktivity:
Podporovaná témata:
2.2 Podprogram na podporu kapacit střešních seniorských a proseniorských organizací:
Podpora střešních seniorských a proseniorských organizací, které budou prostřednictvím tohoto dotačního titulu podporovat rozvoj a zkvalitňování činnosti svých členů (poboček a členských organizací střešní organizace).
Podporované aktivity:
Oprávněný žadatel:
– o. p. s., spolky, ústavy, církve, nadace
– existence organizace nejméně 1 rok před uzávěrkou přijímání žádostí a zároveň musí v tomto období prokazatelně pracovat v oblasti proseniorských služeb (musí být zakotveno ve stanovách/zřizovací listině)
– žadatel musí mít působnost alespoň v 5 krajích ČR (tzn., aktivity musí být v těchto krajích prokazatelně realizovány).
Dotaci lze poskytnout maximálně do výše 70 % rozpočtovaných nákladů na schválený projekt. Úhradu zbylých 30 % celkových nákladů na uskutečnění schváleného projektu je příjemce povinen zajistit z jiných zdrojů než ze státního rozpočtu, například z obecních a krajských rozpočtů a dalších zdrojů.
Přímé náklady: nákup materiálu, zařízení a vybavení do 40 tis., mzdové náklady, služby (nájem, energie, lektorské, poradenské a právní služby, internet apod.)
Požadavek na úhradu nepřímých nákladů včetně mzdových nákladů technickohospodářských zaměstnanců může tvořit maximálně 14 % celkového požadavku na dotaci.
Program obsahuje čtyři oblasti, termín pro podávání žádosti je do 31. ledna 2020:
Podpora správné aplikace bezbariérové vyhlášky, zejména spoluprací se stavebními úřady.
Iniciování řešení nebezpečných míst a iniciování odstraňování architektonických bariér ve stávajících stavbách. Zpracovávání a poskytování metodických informací pro osoby s omezenou schopností pohybu nebo orientace o bezbariérovém prostředí.
Podpora aktivit zaměřených na poskytování odborného poradenství v oblasti bydlení nebo na zvyšování odborné kvalifikace pracovníků organizací poskytujících poradenství v oblasti bydlení (školení, semináře, odborné supervize, apod.).
Podporovány budou systémově založené či jednorázové aktivity nadobecního charakteru, u kterých lze předpokládat prokazatelný pozitivní dopad na širší, kvantifikovatelné cílové skupiny z okruhu aktérů regionálního rozvoje. Preferovány budou aktivity založené na principech udržitelného rozvoje, aplikacích chytrých řešení a zavádění strategického plánování a řízení územního rozvoje do praxe.
Obnova značení turistických tras a certifikace dálkových turistických tras v ČR
Oprávněným žadatelem:
Spolky, ústavy, o. p. s., nadace (u 4. oblasti pouze spolek)
Dotace může být poskytnuta až do výše 70 % „celkových uznatelných nákladů schváleného projektu“.
Přímé náklady: osobní náklady, služby, provozní náklady
Jedná se o grantové řízení hl. m. Prahy (Granty HMP) a jsou podporováni žadatelé na území Prahy. Podporované oblasti rodinné politiky jsou rozděleny do následujících čtyř podprogramů, vyhlašované na podzim:
(oprávněný Žadatel o Dotaci je organizace s pověřením k výkonu sociálně právní ochrany dětí dále jen „SPOD“)
(oprávněný Žadatel o Dotaci je organizace s pověřením k výkonu SPOD na činnosti, na které žádá o Dotaci)
(oprávněný Žadatel o Dotaci je organizace s registrovaným dobrovolnickým programem u Ministerstva vnitra ČR, dále má organizace pověření k výkonu SPOD nebo je registrovaným poskytovatelem sociálních služeb dle zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů)
Program – Rodinná politika je určen právnickým osobám, které provozují veřejně prospěšnou činnost v oblasti služeb pro rodinu; jedná se o projekty, které jsou určeny občanům hlavního města Prahy a podporují a posilují funkci biologické a náhradní rodiny. Nejedná se o sociální služby registrované podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.
Oprávněný žadatel:
Dotace se poskytuje maximálně do výše 70 % rozpočtových nákladů.